Ponad własne plany przedkładać wolę Boga – ta nauka przyświecała uczestnikom II Rekolekcji dla Mężczyzn, które zakończyły się w Mierzynie pod Szczecinem.
Artykuł K. Gajkowskiego, „Nasz Dziennik”, 26 czerwca 2019
Na rekolekcjach w dniach 23-25 czerwca zgromadziło się ponad 40 mężczyzn, by pod duchowym przewodnictwem wybitnego filozofa ks. prof. Tadeusza Guza oraz znanego kaznodziei i opiekuna wspólnoty Domus Mariae ks. Łukasza Kadzińskiego przeżyć szczególne rekolekcje. Przewodnią myślą spotkania były słowa św. Piotra: „Ratujcie się spośród tego przewrotnego pokolenia!”.
– Żyjemy w czasach utraty wiary: brakuje miejsc i środowisk, w których przestrzeń wiary jest naturalna, nie doświadczamy obecności Boga w świecie tak bardzo jak niegdyś. Przewrotność, z której mamy się ratować, to przede wszystkim przywiązanie do grzechu i przedkładanie własnych interesów ponad Boga. Ale są to też obłuda i udawanie, które oddalają nas od Pana Boga – tłumaczył w czasie rekolekcji ks. Łukasz Kadziński. Podkreślił, że dziś przed mężczyznami stoi szczególne zadanie bycia człowiekiem wiary – żywej i autentycznej relacji z Panem Bogiem.
W swoich prelekcjach ks. prof. Tadeusz Guz odwołał się do biblijnych postaci, których wzór – jak zaznaczył – nic nie stracił na aktualności.
– Eliasz oddał się cały Panu Bogu, niczego dla siebie nie zachował. Gdyby zachował coś dla siebie, wtedy nie dokonałby cudu, stałby się przeszkodą dla Pana Boga. W misji prorockiej, niezależnie czy to osoba duchowna, czy świecki chrześcijanin – on musi być cały jako kapłan, biskup czy mąż rodziny – cały musi być Boży – wyjaśniał filozof.
Podkreślił, że żyjemy w czasach porównywalnych do czasów Eliasza. Tak jak w starożytności i dziś wydaje się, że wszystkie nasze pokolenia nie pamiętają takich rozmiarów występków przeciwko Najwyższego Bogu i Panu. Zwrócił także uwagę, że dotyczy to bezpośrednio Polski.
– Tyle będzie Polski, ile będzie Polaków, którzy zrozumieli, że Polska jest z Bożego Słowa. Jak Polska się zawierzy Bogu,to żadna obca dłoń, poza Bożą, nie będzie mieć Polski jako swojej własności – wskazywał ks. prof. Tadeusz Guz.
Wkrótce zamieścimy na naszej stronie nagrania z rekolekcji.