14 kwietnia, w Niedzielę Palmową, odbyło się cykliczne spotkanie rodzin z Fundacji, na którym dzieci przedstawiły przygotowane przez siebie referaty na temat trwającego Wielkiego Postu.

Pierwsze referaty dotyczyły ogólnej historii Wielkiego Postu i szczególnego dnia, jakim jest Środa Popielcowa. Następnie młodzi prelegenci zapoznali słuchaczy z informacjami dotyczącymi charakterystycznych dla tego czasu nabożeństw – Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowej. Warto wspomnieć, że Gorzkie Żale są tradycją kultywowaną wyłącznie w Polsce.

Duże zainteresowanie wzbudziły wypowiedzi na temat śpiewów tego okresu liturgicznego oraz tego co się dawniej w tym czasie jadało. Wykład poświęcony jedzeniu został “zilustrowany” domowymi wyrobami. Można było skosztować zupy pamuły, piwnej polewki, grzanek z solą i cukrem i zacierek z mąki żytniej.

Kolejni prelegenci mówili o misteriach Męki Pańskiej, które są znane w Polsce od dawna i na nowo przeżywają swój rozkwit. Co roku można uczestniczyć w licznych misteriach w wielu miejscach w naszym kraju, np. w Kalwarii Zebrzydowskiej, w Górze Kalwarii czy Poznaniu (tu odbywa się największe widowisko misteryjne w Europie).

Trzy ostatnie tematy były związane ściśle z Wielkim Tygodniem. Wielkim wyzwaniem było na pewno skrótowe przedstawienie wydarzeń, które mają miejsce w czasie Triduum Paschalnego, a jednak dzieci, które ten temat wybrały, doskonale sobie poradziły z tym zadaniem.

Nie mogło również zabraknąć wykładu poświęconego Niedzieli Palmowej. Został on zilustrowany wykonaną przez dzieci palmą góralską. Ostatni wykład dotyczył święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, co, jak się okazało, było dawniej praktykowane w zupełnie odmienny niż dziś sposób. Jednocześnie ten ostatni wykład stał się przyczynkiem do refleksji nad symboliką Świąt Wielkanocnych i całego Wielkiego Postu.

Młodzi prelegenci stanęli na najwyższym poziomie. Referaty ubogacone były własnoręcznie wykonanymi ilustracjami, prezentacjami multimedialnymi, a nawet wyrobami kulinarnymi domowej produkcji. W podsumowaniu ks. Łukasz Kadziński podkreślił ten aspekt Wielkiego Postu – jest to okres, w którym wiele zewnętrznych praktyk jest symbolem duchowej rzeczywistości.

Wsparcie

Prosimy o wsparcie naszej Fundacji poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek:

Fundacja Dobrej Edukacji “Maximilianum”
ul. Spacerowa 26a 96-515 Paprotnia
60 1090 1056 0000 0001 1984 9546 (Bank Zachodni WBK)
Tytuł przelewu: DAROWIZNA NA CELE STATUTOWE

Serdecznie dziękujemy za okazaną nam pomoc!
Bóg zapłać!
  

Fundacja Dobrej Edukacji Maximilianum
ul. Spacerowa 26a 96-515 Paprotnia
info@fundacjamaximilianum.pl
31 queries in 0,167 seconds.