W dniach 29-31 stycznia Fundacja Maximilianum gościła niezwykłą osobę – abpa Jana Pawła Lengę, emerytowanego ordynariusza Karagandy.

Arcybiskup Jan Paweł Lenga to postać bardzo zasłużona dla Kościoła. Przez wiele lat pracował w trudnych warunkach w Tadżykistanie, Kazachstanie i kilku innych republikach środkowoazjatyckich. Warto zaznaczyć, że jego posługa obejmowała terytorium o powierzchni ponad 4 mln kwadratowych. Jako pierwszy biskup Kazachstanu uzyskał, decyzją papieża Jana Pawła II, tytuł Arcybiskupa ad personam za zasługi dla Kościoła. 5 lutego 2011 r., w wieku 61 lat, znalazł się na wcześniejszej emeryturze, po czym wyjechał z Kazachstanu i zamieszkał w domu Księży Marianów w Licheniu Starym.  Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej „za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych i krzewienie polskości w Kazachstanie”.

Wizyta Arcybiskupa miała związek z promocją jego najnowszej książki pt. „Przerywam zmowę milczenia”. W czasie tych trzech dni mieliśmy możliwość uczestniczyć w dwóch Mszach Świętych odprawianych przez Księdza Arcybiskupa, słuchać Jego słów, a także spotkać się z nim i zadać mu kilka pytań. Podczas spotkania wysłuchaliśmy historii życia i powołania Księdza Arcybiskupa, a potem Ekscelencja odpowiadał z wielką cierpliwością na nasze pytania dotyczące m.in. obecnej sytuacji Kościoła,czy kwestii wychowywania dzieci. Na koniec wszyscy obecni mogli podejść po indywidualne błogosławieństwo.

Wsparcie

Prosimy o wsparcie naszej Fundacji poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek:

Fundacja Dobrej Edukacji “Maximilianum”
ul. Spacerowa 26a 96-515 Paprotnia
60 1090 1056 0000 0001 1984 9546 (Bank Zachodni WBK)
Tytuł przelewu: DAROWIZNA NA CELE STATUTOWE

Serdecznie dziękujemy za okazaną nam pomoc!
Bóg zapłać!
  

Fundacja Dobrej Edukacji Maximilianum
ul. Spacerowa 26a 96-515 Paprotnia
info@fundacjamaximilianum.pl
31 queries in 0,161 seconds.