9 stycznia 2019 r. odbyło się spotkanie formacyjne dla niewiast z Fundacji Maximilianum. Było ono tym razem poświęcone treściom „ludzkim”, a jego tematem były porządki w szafie i dbanie o ubrania.

Formacja rozpoczęła się tradycyjnie od Mszy świętej sprawowanej przez opiekuna duchowego Fundacji, ks. Łukasza Kadzińskiego. W homilii ksiądz Łukasz skomentował słowa Ewangelii przeznaczone na ten dzień (Mt 2, 1-12). Mówił o Herodzie, jako – z jednej strony – doskonałym polityku i budowniczym, z drugiej – okrutnym człowieku, który z lęku przed utratą władzy skłonny był posunąć się do najgorszych zbrodni. Zadał słuchającym pytanie, czy nie gotują sobie w życiu takiego „piekiełka”, jakie Herod zgotował sobie i swoim najbliższym? Zwrócił uwagę na postawę Mędrców, którzy z pełnym zaufaniem podążali za gwiazdą, by na końcu swojej podróży znaleźć Zbawiciela.

Druga część spotkania, jak to już wspomniano, skupiła się wokół niełatwego tematu, jakim jest porządek w szafie. Dla zgromadzonych kobiet to temat niezwykle frapujący, głównie z powodu posiadania licznego potomstwa, co zwykle generuje problemy związane z utrzymaniem ładu w stale powiększającej się ilości ubrań. Osoby prowadzące spotkanie starały się przekazać wiedzę dotyczącą sposobów składania ubrań tak, by zajmowały mniej miejsca na półkach. Zostały zaprezentowane metody i sprzęty ułatwiające przechowywanie różnych elementów odzieży, np. specjalne wieszaki na spódnice, krawaty czy szale. Pokazano, jak wykonać takie wieszaki samodzielnie. Przedstawiono także metody utrzymania porządku w szufladach z pomocą specjalnych przegródek, które można kupić za niewielką cenę.

Duże zainteresowanie wzbudziły krótkie prelekcje poświęcone praniu, prasowaniu (ze szczególnym uwzględnieniem koszul męskich i spodni) i odplamianiu (przede wszystkim uporczywych plam, które często są dziełem dzieci). Uczestniczki spotkania mogły również zapoznać się ze sposobem robienia krochmalu oraz składania komży i sutanelli, z uwagi na to, że ich mężowie i synowie posługują do Mszy św. w rycie nadzwyczajnym.

Spotkanie zakończyło się ogólną aprobatą dla podejmowania tego typu tematów. Było też okazją do podzielenia się licznymi talentami, które każda z nas posiada.

Wsparcie

Prosimy o wsparcie naszej Fundacji poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek:

Fundacja Dobrej Edukacji “Maximilianum”
ul. Spacerowa 26a 96-515 Paprotnia
60 1090 1056 0000 0001 1984 9546 (Bank Zachodni WBK)
Tytuł przelewu: DAROWIZNA NA CELE STATUTOWE

Serdecznie dziękujemy za okazaną nam pomoc!
Bóg zapłać!
  

Fundacja Dobrej Edukacji Maximilianum
ul. Spacerowa 26a 96-515 Paprotnia
info@fundacjamaximilianum.pl
31 queries in 0,129 seconds.