Z początkiem sierpnia w naszej Fundacji ruszyły zajęcia edukacyjne dla dzieci.

Jednym z ich elementów są czwartkowe wycieczki do ciekawego miejsca. I tak, 3 sierpnia ruszyliśmy szlakiem powstańców warszawskich po Śródmieściu Południowym. Nim jednak dotarliśmy do Warszawy, dzieci uczestniczyły w zajęciach muzycznych, podczas których uczyły się piosenek powstańczych.

Nasz spacer rozpoczęliśmy na Kopcu Powstania Warszawskiego. Tam jedna z mam przytoczyła historię tego miejsca. Następnie zaśpiewaliśmy piosenkę Warszawskie dzieci, zapaliliśmy znicz i pomodliliśmy się za żołnierzy poległych w Powstaniu oraz za ofiary cywilne.
Na miejsce spotkania przejechaliśmy z naszym przewodnikiem, którym był jeden z ojców rodziny związanej z Fundacją, Marcin Wodziński. Przygotował dla nas ok 1,5 – godzinną trasę. Po drodze zatrzymywaliśmy się w wielu ważnych miejscach, m.in. przy budynku małej PAST-y, czy obok budynku, w którym w czasie Powstania mieściła się Harcerska Poczta Polowa. Dla naszych podopiecznych był to szczególnie interesujący temat, wszak w szeregach tejże poczty służbę pełnili ich rówieśnicy – Zawiszacy.

Dotarliśmy także na podwórko, w którym jedna z klatek znajdującej się tam kamienicy została w czasie Powstania cudownie ocalona przed zbombardowaniem. Stało się to za sprawą wizerunku Jezusa Miłosiernego, który został namalowany przez żołnierza na stropie schodów prowadzących do piwnicy. Dziś niestety wizerunek jest zakryty metalową płytą.

Równie ważnym miejscem było podwórko, na którym odbywały się powstańcze Msze polowe. Ostatnim punktem naszej wycieczki było podwórko na ul. Brackiej. Znajduje się tu napis upamiętniający jednego z młodych powstańców, Antoniego Szczęsnego Godlewskiego, „Antka Rozpylacza”. Tu odczytaliśmy krótką historię o śmierci tego dzielnego żołnierza, pomodliliśmy się za jego duszę oraz zaśpiewaliśmy piosenkę Dziś idę walczyć, mamo.

Wsparcie

Prosimy o wsparcie naszej Fundacji poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek:

Fundacja Dobrej Edukacji “Maximilianum”
ul. Spacerowa 26a 96-515 Paprotnia
60 1090 1056 0000 0001 1984 9546 (Bank Zachodni WBK)
Tytuł przelewu: DAROWIZNA NA CELE STATUTOWE

Serdecznie dziękujemy za okazaną nam pomoc!
Bóg zapłać!
  

Fundacja Dobrej Edukacji Maximilianum
ul. Spacerowa 26a 96-515 Paprotnia
info@fundacjamaximilianum.pl
28 queries in 0,110 seconds.