22 kwietnia gościem Fundacji Maximilianum był o. prof. dr hab. Zdzisław Kijas OFM Conv – profesor teologii dogmatycznej, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. Od kilku lat pełni funkcję relatora w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą sprawowaną przez o. Zdzisława. W homilii przywołał On obraz studni, przy której Chrystus spotkał się z Samarytanką. Naszym zadaniem jest odkryć, gdzie Bóg daje nam studnię, kopać ją i dbać o nią, by nie zasypały jej ruchome piaski codzienności i sekularyzacji, którą przesycona jest współczesna kultura.

Część obecnych na spotkaniu z o. Kijasem miała już przyjemność poznać Go podczas zeszłorocznej pielgrzymki do Rzymu. Wystąpił wówczas w roli gospodarza w Seminarium Franciszkańskim w Rzymie, w tym samym, w którym mieszkał podczas studiów św. Maksymilian Kolbe. Dzięki uprzejmości o. Zdzisława rodziny uczestniczące w tamtej pielgrzymce mogły znaleźć się w celi, w której powstało Rycerstwo Niepokalanej w 1917 roku.

Po Eucharystii ks. Łukasz Kadziński przedstawił historię powstania i działalność Fundacji. Następnie nasz Gość wręczył podarki dla najmłodszych – różańce z Rzymu i słodycze. Ojciec Kijas zaprezentował też swoją najnowszą książkę: „Tam gdzie rodzi się życie.” Jest to historia duchowości Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety, przedstawiona w formie powieści. Opowiada o życiu czterech kobiet stojących u źródeł tego zakonu: Klary Wolff, Marii Luizy Merkert, Matyldy Merkert oraz Franciszki Werner.

Ojciec Kijas opowiedział o pracy w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Usłyszeliśmy o procesach, w których przygotowywał positio, czyli dokument zbierający wszystkie materiały, które pojawiają się w procesie kandydata na ołtarze. Z zainteresowaniem słuchaliśmy o perypetiach związanych z wyjazdem ojca Zdzisława na studia zagraniczne w czasach PRL, historii z okresu pobytu na placówce w czeskim Brnie, czy azjatyckich republikach byłego ZSSR, jak również opowieści o jego pracy literackiej.

Wsparcie

Prosimy o wsparcie naszej Fundacji poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek:

Fundacja Dobrej Edukacji “Maximilianum”
ul. Spacerowa 26a 96-515 Paprotnia
60 1090 1056 0000 0001 1984 9546 (Bank Zachodni WBK)
Tytuł przelewu: DAROWIZNA NA CELE STATUTOWE

Serdecznie dziękujemy za okazaną nam pomoc!
Bóg zapłać!
  

Fundacja Dobrej Edukacji Maximilianum
ul. Spacerowa 26a 96-515 Paprotnia
info@fundacjamaximilianum.pl
33 queries in 0,876 seconds.