Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej dotyczącym sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w 2016 r., finanse przeznaczone na edukację domową będą zdecydowanie mniejsze.

MEN zdecydowało się obniżyć kwotę bazową, jaka była dotychczas przeznaczana na jednego ucznia spełniającego obowiązek szkolny poza szkołą. W 2016 r. będzie ona wynosiła jedynie 0,6 kwoty bazowej subwencji obecnie naliczanej.

„Zasadność tej zmiany wynika ze znacznie niższych kosztów kształcenia uczniów spełniających obowiązek szkolny poza szkołą w stosunku do pozostałych uczniów” – czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia. Finansowanie obcięto nie tylko rodzinom chcącym uczyć dzieci w domach, ale także osobom z niepełnosprawnością sprzężoną. Według MEN szkoły ponoszą niewielkie koszty klasyfikacji takich uczniów, a w przypadku uczniów kształcących się w tzw. „edukacji domowej” dodatkowo koszty związane z zapewnieniem ewentualnych dodatkowych zajęć. „Nie ma więc potrzeby finansowania uczniów spełniających obowiązek szkolny poza szkołą w wysokości kwoty subwencji przeznaczonej na uczniów kształcących się w szkołach” – czytamy. Ministerstwo broni się, że proponowana wartość kwoty bazowej jest i tak większa niż wynikająca ze zgłaszanych postulatów samorządowych. Jednak obniżenie jej o prawie połowę śmiało można nazwać skandalicznym.

Rozporządzenie jest krzywdzące dla osób, które chcą uczyć swoje dzieci w domach, a także dla szkół, które promują ten rodzaj edukacji. Niektórzy z prowadzących szkoły już dziś zastanawiają się, czy nie będą zmuszeni wprowadzić dodatkowych opłat. Ministerstwo zdaje się nie widzieć lub pomijać fakt, że uczniowie uczący się w domach osiągają zdecydowanie lepsze wyniki w nauce, a także są osobami znacznie bardziej aktywnymi społecznie. Co jednak gorsze i bardziej znamienne, poprzez takie rozporządzenia pani minister ułatwia wychowywanie i edukację organom państwowym (nieformalnie dając im w tym pierwszeństwo), a utrudnia – co jest przeciw porządkowi naturalnemu – rodzinom.

Szczegóły znajdą Państwo TUTAJ

Wsparcie

Prosimy o wsparcie naszej Fundacji poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek:

Fundacja Dobrej Edukacji “Maximilianum”
ul. Spacerowa 26a 96-515 Paprotnia
60 1090 1056 0000 0001 1984 9546 (Bank Zachodni WBK)
Tytuł przelewu: DAROWIZNA NA CELE STATUTOWE

Serdecznie dziękujemy za okazaną nam pomoc!
Bóg zapłać!
  

Fundacja Dobrej Edukacji Maximilianum
ul. Spacerowa 26a 96-515 Paprotnia
info@fundacjamaximilianum.pl
28 queries in 0,119 seconds.