Mężczyźni związani z naszą Fundacją wyruszyli pod koniec sierpnia z Jasnej Góry, od Królowej Polski i przez pięć dni pielgrzymowali do Kalisza, do św. Józefa, rozważając Jego cnoty.

I Piesza Pielgrzymka Mężczyzn z Częstochowy do Kalisza, zorganizowana przez naszą Fundację, była wyjątkowa właśnie ze względu na „męskość”: szli w niej ksiądz, mężowie, kawalerowie, a nawet 9-latek. „Idźcie do Józefa ze szczerą pewnością i spokojem, że wasze prośby będą wysłuchane” – te słowa św. Teresy prowadziły ich na pątniczym szlaku.

26 sierpnia o poranku, w Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, wyruszyli z Jasnej Góry. Ks. Łukasz Kadziński, opiekun duchowy Fundacji, który przewodził pielgrzymce, mówi:
– Były to rekolekcje w drodze dla mężczyzn: mężów, ojców, przygotowujących się do małżeństwa, czy kapłaństwa. Droga do ukształtowania się mężczyzn w szkole Maryi na wzór
i pod opieką świętego Józefa.

Na początku drogi od Matki Bożej, u stóp Jasnej Góry, pątnicy spotkali ks. abp Andrzeja Dzięgę. Pochwalił inicjatorów za wspomniany „męski” charakter.
– Dużo mówi się o potrzebie „łącznego” traktowania małżeństw: aby nie dzielić na stanowe grupy i spotkania, lecz formować się „razem”. Przez to mężczyźni zostali zbytnio wtopieni do niewiast. Wyczuwacie tę strunę i wydobywacie – zauważał. Ks. Arcybiskup pobłogosławił i posłał pątników oraz życzył, aby ta pielgrzymka stała się pierwszą i przetarła duchowe szlaki dla formacji mężczyzn.

Niektórzy ruszyli ze szczególną intencją.
– Miałem już dwie córki i ślubowałem św. Józefowi, że jeśli wyprosi dla mnie syna, wtedy pójdę pieszo do Kalisza – mówi Paweł Zalewski, jeden z inicjatorów pielgrzymki. – Syn ma już ponad rok, dlatego czas było wyruszyć. Pomyśleliśmy z księdzem Łukaszem, że ten ślub może być okazją do duchowego „poruszenia” mężczyzn, dlatego zachęciliśmy do pielgrzymki naszych przyjaciół związanych z Fundacją – dodaje.

Ostatniego dnia, w niedzielę 30 sierpnia, do pielgrzymów dołączyły małżonki z dziećmi, rodziny i przyjaciele. Msza Święta przed Cudownym Obrazem św. Józefa i Świętej Rodziny była celebrowana jako dziękczynienie za całą pielgrzymkę, z prośbą o trwałe owoce przemiany w sercach wszystkich mężczyzn: by stali mężni, wytrwali, ofiarni, roztropni, czyści i pobożni – na wzór św. Józefa.

Podczas Mszy św. celebrans modlił się także za nowoutworzone Kolegium Świętej Rodziny – powstałe w Łomiankach przy Instytucie św. Rodziny, założonym przez śp. ks. abpa Kazimierza Majdańskiego. Szkoły te – podstawowa, gimnazjum i liceum – zostały powołane, by wspierać edukację domową: rodzice z całej Polski mogą w niej zapisywać swoje dzieci.

Zachęceni przez ks. abpa Dzięgę, organizatorzy już dziś zapraszają każdego mężczyznę na II Pieszą Pielgrzymkę od Maryi do św. Józefa.

Wsparcie

Prosimy o wsparcie naszej Fundacji poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek:

Fundacja Dobrej Edukacji “Maximilianum”
ul. Spacerowa 26a 96-515 Paprotnia
60 1090 1056 0000 0001 1984 9546 (Bank Zachodni WBK)
Tytuł przelewu: DAROWIZNA NA CELE STATUTOWE

Serdecznie dziękujemy za okazaną nam pomoc!
Bóg zapłać!
  

Fundacja Dobrej Edukacji Maximilianum
ul. Spacerowa 26a 96-515 Paprotnia
info@fundacjamaximilianum.pl
38 queries in 0,806 seconds.