28 sierpnia odbyły się fundacyjne zajęcia w Pałacu i Parku w Wilanowie. Dzieci zwiedzały letnią rezydencję Jana III Sobieskiego w dwóch grupach wiekowych. Przedszkolaki i maluchy wraz z rodzicami odbyły około 45-minutowy spacer salami pałacowymi. Nauczyly się rozpoznawać na portretach króla Jana III i królową Marysieńkę. Pomogły im w tym lalki przyniesione przez panią przewodnik, przypominały one parę królewską.

Przedszkolaki z zaangażowaniem wyszukiwały kolejne malowidła z postaciami monarchów. Zainteresowanie dzieci wzbudziły również freski na sufitach, ukazujące pory roku. Równie ciekawe okazało się zwiedzanie sypialni królewskich. W tym czasie starsze dzieci (powyżej 5 lat) miały w swojej grupie wiekowej lekcję muzealną. Oprócz zwiedzania Pałacu mogli przymierzyć stroje z epoki. Na koniec tej części zajęć wszystkie dzieci otrzymały książeczki z kolorowankami i zadaniami zwiazanymi z rodziną królewską. Pogoda tego dnia dopisała, dzięki czemu w ramach przerwy odbyło się drugie śniadanie na świeżym powietrzu. Po posiłku dzieci ruszyły na odkrywanie ogrodów pałacowych, które wcześniej podziwiały z okien galerii.

Najbliżej Pałacu znajdują się ogrody barokowe. Po zwiedzaniu wnętrz muzealnych miło było nie tylko odetchnąć swieżym powietrzem, ale też móc dotknąć tego, co się ogląda. Dzieci mogły też wreszcie swobodnie poruszać się, biorąc udział w zabawach animowanych przez panią przewodnik.

Nad stawem przedszkolaki wysłuchały historii oswojonej wydry króla Jana Sobieskiego. Opowieści towarzyszyła wydra-maskotka. Przewodniczka miała też w swoim koszyku inne ciekawe rekwizyty. Dzieci zobaczyły między innymi ślady obecności wydr w postai ich… odchodów. A także pancerz raka szlachetnego, jednego z przysmaków tych zwierzątek.
Następny postój na spacerze był poświęcony dzikim kaczkom. Opowieść o zmianach upierzenia kaczorów była ilustrowana prawziwym piórkiem, które każdy mógł wziąć do ręki. Od dzś też wszyscy wiedzą, dlaczego nie należy dokarmiać kaczek chlebem. Ciekawe, kto będzie pamiętał, aby na spacery do Łazienek zabierać gotowaną marchewkę?

Spacer zakończył się wręczeniem wszystkim uczestnikom książeczek edukacyjnych poświęconych tematyce przyrodniczej. Po zakończeniu wspólnej części zajęć niektórzy uczestnicy odwiedzili jeszcze rekonstrukcję obozu wojennego króla Jana III Sobieskiego. Oprócz możliwości zajrzenia do namiotu królewskiego chętni mogli własnoręcznie wybić monetę w „królewskiej mennicy”.

Wsparcie

Prosimy o wsparcie naszej Fundacji poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek:

Fundacja Dobrej Edukacji “Maximilianum”
ul. Spacerowa 26a 96-515 Paprotnia
60 1090 1056 0000 0001 1984 9546 (Bank Zachodni WBK)
Tytuł przelewu: DAROWIZNA NA CELE STATUTOWE

Serdecznie dziękujemy za okazaną nam pomoc!
Bóg zapłać!
  

Fundacja Dobrej Edukacji Maximilianum
ul. Spacerowa 26a 96-515 Paprotnia
info@fundacjamaximilianum.pl
37 queries in 0,168 seconds.