W dniach 15-17 sierpnia rodziny związane z Fundacją wzięły udział w wyjeździe do Wielkopolski, odwiedzając miejsca związane z początkami polskiej tożsamości narodowej, kulturowej i religijnej.

Wyjazd został zorganizowany w ramach zadania „Animacja aktywności edukacyjno-wychowawczej rodziców” i był współfinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Jego celem jest wzmocnienie kompetencji rodziców uczących swoje dzieci w domu lub przygotowujących się do takiej formy realizacji obowiązku szkolnego dzieci. Taki też był cel samego wyjazdu: miał on formę lekcji wyjazdowych, w czasie których rodzice i dzieci poznawali historię Wielkopolski – kolebki polskiej państwowości.
Podróż rozpoczęła się w Wielkopolskim Parku Etnograficznym nad jeziorem Lednica, gdzie. Park okazał się szczególną atrakcją dla dzieci, które miały okazję nie tylko zobaczyć domy i warunki, w jakich żyli nasi przodkowie na przestrzeni bez mała 400 lat (najstarsze obiekty w skansenie pochodzą z XVII wieku), ale również miały okazję własnoręcznie wypróbować jak działają żarna, wirówka do miodu oraz zobaczyć z bliska jak wyglądają plecione ule – kószki. Wszystkim podobała się replika ziemiańskiego dworu ze Studzieńca.
Następnie uczestnicy wyprawy przepłynęli promem na Ostrów Lednicki – najbardziej prawdopodobne miejsce Chrztu Polski. Na Ostrowie znajdują się ruiny palatium Mieszka I wraz z małą kaplicą i baptysterium oraz fundamenty kościoła grodowego. Stojąc w miejscu, gdzie prawdopodobnie zaczęło się chrześcijaństwo na polskich ziemiach, uczestnicy wyjazdu pomodlili się z intencji przyszłości naszego Narodu. Pierwszy dzień wyjazdu zakończył się Mszą Świętą w Gnieźnieńskiej archikatedrze.

Do katedry Gnieźnieńskiej wszyscy powrócili już następnego dnia rano, by w spokojniejszym tempie móc podziwiać słynne Drzwi Gnieźnieńskie, nawiedzić liczne katedralne kaplice (jest ich trzynaście) i modlić się przy relikwiach św. Wojciecha. Kolejnym przystankiem na trasie wielkopolskiej wyprawy był Kórnik. Przewodnikiem po tym starym i pięknym mieście był prof. Jacek Kowalski – kórniczanin, historyk sztuki a także bard i poeta. Pan Jacek nie tylko oprowadził uczestników po kórnickim zamku ale udzielił obecnym na wyjeździe wspaniałej lekcji historii Polski i Wielkopolski w formie pasjonującej gawędy przeplatanej pieśniami. Na zamku rodziny podziwiały m. in. liczną kolekcję broni i zbroi husarskich (w tym trzy z pięciu zachowanych do naszych czasów kopii husarskich), pokój Służebnicy Bożej Jadwigi Zamoyskiej (autorki dzieła „O wychowaniu”) i przepiękny kasetonowy sufit ozdobiony polskimi herbami w sali jadalnej. Dzień zakończyła Msza Święta w kórnickiej kolegiacie.

Ostatni dzień wyjazdu rodziny spędziły w Poznaniu, zaczynając wizytę od Mszy, a następnie zwiedzania archikatedry św. Piotra i Pawła. Później uczestnicy wyjazdu zwiedzili poznańską starówkę, zatrzymując się dłużej w barokowym kościele farnym i kończąc wizytę w Poznaniu a zarazem cały wyjazd modlitwą u stóp cudownego obrazu Matki Boskiej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania w kościele o.o. franciszkanów na Górze Przemysła.

Wsparcie

Prosimy o wsparcie naszej Fundacji poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek:

Fundacja Dobrej Edukacji “Maximilianum”
ul. Spacerowa 26a 96-515 Paprotnia
60 1090 1056 0000 0001 1984 9546 (Bank Zachodni WBK)
Tytuł przelewu: DAROWIZNA NA CELE STATUTOWE

Serdecznie dziękujemy za okazaną nam pomoc!
Bóg zapłać!
  

Fundacja Dobrej Edukacji Maximilianum
ul. Spacerowa 26a 96-515 Paprotnia
info@fundacjamaximilianum.pl
34 queries in 0,181 seconds.