Siedmiu Założycieli Zakonu Sług Najświętszej Maryi Panny (Serwitów) żyło w XIII w. we Florencji. Do ich grona należeli: Aleksy Falconieri, Bartłomiej Amidei, Benedykt Antella, Buonfiglio Monaldi, Gerardino Sostegni, Hugo Lippi-Uguccioni oraz Jan Buonagiunta Monetti.

serwiciW czasie, kiedy Włochy były rozdarte przez bratobójcze walki, 15 sierpnia 1215 roku siedmiu kupcom objawiła się Matka Boża. W odpowiedzi na to objawienie, młodzi mężczyźni porzucili dotychczasowe życie i 8 września tego samego roku zamieszkali wspólnie, by wynagrodzić Maryi za grzechy rodaków. Przywdziali szare szaty pokutne i prowadzili ubogie życie. Z czasem przenieśli się na Monte Sennario. Zbudowali tam skromny dom i kaplicę ku czci Matki Bożej. Członkowie nowo-powstałego bractwa rozważali Mękę Pańską i szczególnie czcili Matkę Bożą Bolesną. Z czasem dołączali do nich kolejni bracia.

Początkowo nie chcieli zakładać nowego zakonu. Jednak w 1239 r. przybył do nich legat papieski i polecił przyjęcie reguły zakonnej. Po jego wizycie siedmiu braciom ponownie ukazała się Matka Boża. Była ubrana w czarną szatę, trzymała w dłoni palmę i regułę św. Augustyna z napisem „Servi Mariae”. Bracia złożyli więc śluby zakonne na ręce biskupa Florencji. Otrzymali od niego czarną szatę zakonną przepasaną rzemieniem, czarny szkaplerz, kapelusz i pelerynę. Oprócz reguły św. Augustyna, bracia korzystali z konstytucji dominikańskich. Pierwsze klasztory powstały w Sienie i Pistoi oraz w Arezzo. W 1304 r. Stolica Apostolska zatwierdziła nowy zakon.

Serwici, jako wędrowni kaznodzieje, przemierzali Włochy, Francję, Niemcy i Węgry. Dotarli także do Polski. Najbardziej znani serwici, oprócz założyciela św. Aleksego Falconieri, to św. Filip Benicjusz oraz św. Peregryn Laziosi, patron chorych na raka. Powstał także żeński zakon, serwitek, a jego założycielką była św. Juliana Falconieri, bratanica Aleksego.

Serwitom zawdzięczamy założenie bractwa szkaplerznego. Wprowadzili także Koronkę do Siedmiu Boleści Matki Bożej.

Św. Aleksy, założyciel nowej rodziny zakonnej, dożył 100 lat. Zmarł 17 lutego 1310 r. Papież Leon XIII kanonizował wszystkich siedmiu założycieli dnia 15 stycznia 1888 r.

Wsparcie

Prosimy o wsparcie naszej Fundacji poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek:

Fundacja Dobrej Edukacji “Maximilianum”
ul. Spacerowa 26a 96-515 Paprotnia
60 1090 1056 0000 0001 1984 9546 (Bank Zachodni WBK)
Tytuł przelewu: DAROWIZNA NA CELE STATUTOWE

Serdecznie dziękujemy za okazaną nam pomoc!
Bóg zapłać!
  

Fundacja Dobrej Edukacji Maximilianum
ul. Spacerowa 26a 96-515 Paprotnia
info@fundacjamaximilianum.pl
30 queries in 0,164 seconds.