11 lutego obchodzimy wspomnienie dowolne Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Objawienia w Lourdes należą do jednych z najważniejszych objawień maryjnych w dziejach Kościoła. Miały one miejsce w 1858 roku – cztery lata po ogłoszeniu przez papieża bł. Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu NMP. Od 1992 r. Kościół obchodzi w tym dniu Światowy Dzień Chorego.

lourdesLourdes to malowniczo położone miasteczko w południowo-zachodniej Francji, do którego rokrocznie pielgrzymują setki tysięcy ludzi, chcących spotkać się z Maryją. Często szukają oni uzdrowienia z chorób duszy i ciała.

11 lutego 1858 roku Maryja po raz pierwszy objawiła się ubogiej dziewczynie Bernadecie Soubirous, ogłoszonej później przez Kościół świętą. Bernadetta była najstarszą córką rodziny Soubirous. Brakowało jej wszystkiego: pieniędzy, zdrowia, wykształcenia. Nie umiała ani czytać, ani pisać, często chorowała, nie chodziła do szkoły, nie przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej. Rodzice mogli jej dać jedynie wiarę, prostą i żywą. Ją właśnie, Swoją “najbiedniejszą córkę” wybrała Maryja dla przekazania ludziom orędzia.

11 lutego Bernadeta udała się razem z siostrą i przyjaciółką po suche gałęzie, potrzebne, by rozpalić w domu ogień. Dziewczęta zawędrowały w okolice Groty Massabielskiej. Kiedy Bernadeta została sama, usłyszała dźwięk przypominający szum wiatru. Następnie zobaczyła poświatę, z której wyłoniła się dziwna postać Pięknej Pani – jak nazywała Ją dziewczyna – trzymającej w ręku różaniec. Dziewczyna opowiedziała o tym zdarzeniu swoim towarzyszkom. Objawienia powtarzały się w kolejnych dniach, a wieść w szybkim tempie rozniosła się po okolicy. Do tego stopnia, że 21 lutego, w niedzielę, przy Grocie Massabielskiej Bernadecie towarzyszyło kilka tysięcy ludzi.

W kolejnych miesiącach dziewczyna była poddawana szykanom, lecz nie przelękła się i regularnie przychodziła do Groty, a Maryja kilkanaście razy się jej objawiała. Po raz ostatni Maryja objawiła się 16 lipca, w święto Matki Bożej Szkaplerznej. W sumie Maryja pokazała się Bernadecie osiemnaście razy.

W czasie objawień miało miejsce kilka bardzo istotnych zdarzeń, które potem pozwoliły potwierdzić ich prawdziwość . 25 lutego w Grocie Massabielskiej wytrysnęło cudowne źródło. Następnego dnia po wodę do źródła posłał miejscowy kamieniarz, który wcześniej stracił prawe oko, a i na lewe widział coraz słabiej – po obmyciu oczu wodą ze źródła odzyskał wzrok, a cud zapoczątkował wiele innych uzdrowień. Do dziś jednym z najważniejszych punktów pielgrzymki do Lourdes jest napicie się wody ze źródła czy nawet wykąpanie się w niej.

Wsparcie

Prosimy o wsparcie naszej Fundacji poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek:

Fundacja Dobrej Edukacji “Maximilianum”
ul. Spacerowa 26a 96-515 Paprotnia
60 1090 1056 0000 0001 1984 9546 (Bank Zachodni WBK)
Tytuł przelewu: DAROWIZNA NA CELE STATUTOWE

Serdecznie dziękujemy za okazaną nam pomoc!
Bóg zapłać!
  

Fundacja Dobrej Edukacji Maximilianum
ul. Spacerowa 26a 96-515 Paprotnia
info@fundacjamaximilianum.pl
26 queries in 0,133 seconds.